Jak se připravit na Scia - OSP

12. listopadu 2015 v 17:29 | Magdaléna |  Z hlavy
Dnešní článek bude mít asi trochu užší zacílení - a to na všechny studenty (zejména 4. ročníků), kteří pro přijetí na svou vysněnou či nevysněnou školu potřebují splnit Scio test OSP (Obecných studijních předpokladů) a to pokud možno co nejlépe. Jelikož jsem loňským rokem měla podobný problém, rozhodla jsem se sepsat pár rad, které by mohly někomu pomoci. Sama vím, jak jsem podobné tipy na internetu hledala.

Předem bych chtěla upozornit, že rady a poznatky vycházejí především z mých zkušeností a ze zkušeností mých kamarádů. Nelze je teda aplikovat dogmaticky na každého, ovšem troufám si tvrdit, že něčím se můžete inspirovat, a ušetřit se tak stresu i bankrotu.Předem je také třeba říct, že já sama jsem Scio test psala 2x a mnohokrát jsem ho se spolužáky řešila.
Hlásila jsem se na právnickou fakultu do Prahy a do Plzně, proto se bude článek zabývat převážně tím, jak dosáhnout percentilu kolem 80 - 100. Nakonec jsem ale ani na jednu školu nenastoupila, protože u mě zvítězilo Brno. (více v článku)
Můj percentil na prvním pokusu byl 88,25, na druhém pokusu klesl na 84.
To jen, abyste se mohli rozhodnout, zda vám moje rady k něčemu budou.

(Jen pro info - tenhle článek jsem napsala už v roce 2015, v době, kdy jsem Scio testy psala já)

Co to Scio testy vlastně jsou?
Pokud už jste se Scio testy setkali, tento odstavec klidně přeskočte. Pokud ne, krátce si shrneme, o co se vlastně jedná.

Scio je společnost, která vytváří srovnávací testy pro školy a zejména testy, které na moha vysokých školách nahrazují přijímací zkoušku. Jedná se zejména o právnické fakulty a ekonomicé školy. Většina škol, které požadují Scio test, po vás bude chtít výsledek Obecných studijních předpokladů (OSP). Na Práva do Prahy a do Olomouce budete potřebovat ještě Základy společnských věd (ZSV) a na technické fakulty někdy požadují Matematiku. Většina škol využívá tohoto testu jako přijímací zkoušky - na základě vašeho výsledku budete přijati. Některé školy (například ekonomická fakulta v Budějovicích) berou test OSP jako bonus, kterým si můžete vylepšit horší průměr na vysvědčení.

Test OSP se skládá ze 4 oddílů:
  • Verbální oddíl (23 úloh, 20 min) - obsahuje čtení textů, antonyma, vztahy mezi slovy
  • Logický oddíl (22 úloh, 30 min) - obsahuje slovní úlohy, tzv. zebry, tabulky, grafy
  • Argumentační oddíl (22 úloh, 30 min) - obsahuje čtení textů, hledání souvislostí
  • Kvantitativní oddíl (23 úloh, 30 minut) - obsahuje zejména matematické úlohy, porovnávání a rovnice
Každému dělá problém jiná část, ale obecně platí, že nejmenší úspěšnost je u Kvantitativního a Logického oddílu. (Budiž já čestou výjimkou, kvantitativní oddíl jsem měla nejradši). Je tomu tak zejména proto, že většina lidí, kteří Scio test píšou, se hlásí na práva - tudíž jsou spíše humanitně založení.

Výsledkem Scio testu je tzv. percentil, který ukazuje, kolik lidí bylo horších než vy. Pokud tedy dosáhnete percentilu 70, znamená to, že jste lepší než 70% účastníků daného testu a 30% lidí bylo lepší než vy. Některé školy mají percentilovou hranici danou (např. pokud napíšete lépe jak na 50, jste automaticky přijati) To platí zejména pro technické obory. Většina škol ovšem bere xx uchazečů s nejlepším percentilem.
Percentil se vypočítává za každý oddíl zvlášť a na konci se zprůměruje.

Lidé, kteří Scio testy řeší nejvíce, jsou uchazeči o právnické fakulty (Praha, PLzeň, Olomouc), kde je třeba dosáhnout percentilu co nejvyššího. Obecně platí, že do Prahy potřebujete cca percentil 90 (pokud máte jazykové certifikáty, stačí méně), do Plzně je hranice podstatně nižší. Olomouc si budete muset vygooglit, tam jsem se nehlásila.

Na každý test máte několik pokusů, každý z nich stojí kolem 500 Kč a započítává se vám nejlepší výsledek.

...

Nyní bych se chtěla věnovat asi nejčastějším otázkám, které jsem si sama pokládala a které pokládali mí kamarádi.

Záleží na tom, jaký termín testu si vyberu?
Pokud se zeptáte tvůrců testu, řeknou vám, že ne. Já si ale troufám tvrdit, že ano. Obecně platí, že na první (nejčastěji prosincový) termín se hlásí podstatně méně lidí než na termíny další. A jistě uznáte, že je daleko snazší, být lepší než 5000 lidí, než být lepší než 12000 lidí. Mnoho lidí také říká, že na první termín jde většina uchazečů ještě nepřipravených Rozhodně se tedy vyplatí na nic nečekat a připravit se už na první termín. Šanci na vysoký percentil máte asi nejvyšší!

Jak se můžu připravit na test OSP doma?
Tohle je těžká otázka. Nejlepší je, pokud začnete už ve věku 5 let a budete zvídaví, bude vás bavit matematika a budete milovat četbu. V tomto případě máte šance obrovské. Většina lidí se ovšem začne cíleně připravovat podstatně později (tj. několik měsíců až dnů před samotným testem).
Pokud už například ve 2. ročníku SŠ víte, že se toužíte stát právníkem, zkuste si jeden test třeba už ve druháku, abyste vědli, co vás čeká. Obecně se ale lidé připravují až ve 2. pololetí 4. ročníku (což byl i můj případ).
Co si můžete zkusit doma, je ukázkový test OSP, který najdete na oficiálních stránkách Scia. Někteří možná zvládnete dohledat i jiné testy, mně se to ale nepovedlo. Také si můžete koupit Scio cvičebnici či zaplatit jejich kurz. A existuje i spousta kurzů od jiných firem.
Určitě také neváhejte a zeptejte se starších kamarádů. Nikdo jiný vám cennější rady nedá!

Vyplatí se zaplatit si kurz? A jaký?
Ano i ne. Když to vezmu čistě ze svého hlediska, přijdu si poměrně inteligentní, kurz mi toho až zas tolik nedal, nicméně určitě jsem díky němu měla min. o 10% lepší percentil, než bych měla bez něj. Hodně záleží na tom, jak moc jste chápaví a jaký kurz si zvolíte.
Obecně si troufám říct - vykašlete se na cvičebnice od Scia a na jejich prezenční kurzy. Jsou neskutečně drahé a nikomu z mého okolí nepomohly. Rovněž si dobře rozmyslete, zda je pro vás vhodný dlouhodobý kurz (koná se každý víkend a jeho cena se pohybuje od 6 do 8 tisíc). Můj kamarád měl cvičebnice i takto drahý dlouhodobý kurz a jediným výsledkem bylo, že byl znechucený každotýdenním dojížděním do Prahy, kde dostal materiály, které jsme dostali i jinde a které jsou na internetu zadarmo (třeba v rámci přípravy na OSP řešili TSP, tj. přijímačky do Brna, které jsou k dispozici na stránkách MUNI bezplatně). Takže dle mého vyhozených 8 tisíc.
Co mohu doporučit já, tak je kurz Fido. Jde o 2-denní kurz poměrně malé agentury a já s ním byla spokojená. Cena za dva dny je 1500 Kč. Je to dost, ale na kurzu nám byly vysvětleny všechny typy úloh. Měli jsme navíc super lektorku z matfyzu, která testy předtím tvořila a která dokázala vše logicky vysvětlit. Nemůžu říct, že by mě naučila nějaké super strategie na řešení (většinu z nich jsem dokázala vymyslet i sama), ale dalo mi to dost v tom směru, že jsem zjistila, jaké typy úloh se vůbec objevují a co se po mně chce. Navíc jsme dostali spoustu materiálů. Za mě tedy spokojenost, kurz byl opravdu intenzivní a já ho považuji za nejlepší variantu, pokud si myslíte, že to bez kurzů nepůjde.
Hodně populární jsou i internetové kurzy. Já jsem se setkala pouze s kurzy Aleph - viděla jsem je u kamaráda a musím říct, že mi to přijde asi jako nejlepší investice. Za každý oddíl zaplatíte tuším 120 korun a na internetu pak máte k dispizici opravdu hodně úloh. Ke každé navíc máte i ukázkové řešení (byť třeba zebry nejsou vysvětleny úplně ideálně). Kdybych se nyní připravovala znovu, rozhodně bych o těchto on-line kurzech přemýšlela víc. Je to asi nejvíc muziky za nejméně peněz.

Lze se na Scio testy vůbec naučit?
Názory na tuhle otázku se různí. Někdo říká, že ne, někdo tvrdí, že spousta postupů lze natrénovat. Více k tomu v další otázce

Když si zaplatím všechny termíny, budu se s každým termínem zlepšovat?
Pokud lidem o školu opravdu jde a testy jim činí problém, mají tendence zaplatit si každý pokus. Doufají totiž v to, že se s každým pokusem budou zlepšovat. Obecně platí, že ano. Většina mých kamarádů začínala s percentilem kolem 50 a na třetím pokusu už koketovali se 70. Na druhou stranu já napsala první test na 88,25 a při druhém jem měla jen 84. Jiná známá naopak napsala hned napoprvé na 100. Oproti tomu můj spolužák si zaplatil každý z termínů a nikdy nepřekročil percentil 40. Nutno podotknout že všechno byli gymnazisté s více či méně podobnými známkami, mnoho z nich si platilo i kurzy.
Já sama jsem přesvědčená, že určité míry zlepšení dosáhnout lze. Podmínkou, aby se tak stalo, je omezit strach a trému a mít v sobě alespoň kus logického myšlení. Pokud vám činí logika opravdu velký problém, moc velkou naději na zlepšní, dle mého, nemáte. Velkým problém je také, pokud nestíháte.

Jak OSP řešit?
Rychle! Největším nepřítelem bude čas. Musíte rychle číst, nic příliš nekontrolovat a být si jistí. Klasický je lepší začít tím, co víte, a to těžší si nechat až na konec, ale to stejně asi víte.
Důležitou radou pro mě bylo, že je nutné soustředit se na určité oddíly. Když ztratíte třeba 8 bodů v Kvantitativní oddíle, moc se toho neděje. Kvantitativní oddíl většině lidem nejde, a proto se váš percentil bude stále pohybovat kolem 80 - 90. Naopak je důležité, aby vám uteklo co nejméně bodů ve Verbálním oddíle - stačí 2 úlohy vynechat a už váš percentil může klesnout o 15. Verbální oddíl totiž většině jde a je v něm tedy největší konkurence. Samozřejmě se to ale liší test od testu.

Co dělat, když mám pořád špatné výsledky?
Tady je každá rada drahá. Pokud stále neztrácíte naději, zkuste na poslední chvíli internetový kurz. Také se třeba zkuste poradit s někým, u koho je míra zlepšení větší než u vás.
Pokud už víte, že asi zlepšní nedosáhnete, nejjednodušším způsobem je asi poohlédnout se po škole, která po vás Scio test nevyžaduje. Mnoho škol preferuje dobrý průměr či si tvoří svoje testy samy. To, že vám nejde Scio test, vůbec neznamená, že jste hloupí - prostě jen nemáte talent řešit Scio testy. Můj spolužák je velmi jazykově nadaný, má super paměť, řečnické schopnosti i sebevědomí, přesto se ale jeho percentil pohyboval od 30 do 40. Asi to chce tuhle skutečnost přijmout a řeknout si, že je to asi znamení toho, že máte zkusit něco jiného. Většina oborů jde sehnat tak, aby se člověk Scio testu vyhnul (Když se nedostanu na VŠE, do Budějovic Scio nutné není a do Plzně na ekonomku ho nevyžadují vůbec).
Trochu problém je, pokud toužíte po právech. Tady nastává skutečnost, že bez OSP se na práva prostě nedostanete. Pokud toužíte po Praze či Olomouci, můžete si horší výsledek OSP kompenzovat více body ze ZSV případně i jazykovými certifikáty a úspěšnou maturitou. Do Plzně potřebujete jen OSP, avšak stačí i horší výsledek (cca od 65 až 70 výš, dle inforací, které jsem dostala). Pokud nedosahujete ani těch 70 či pokud (stejně jako já) nezvládáte ZSV existuje ještě jedna možnost. A tou je Brno. Masarykova univerzia jako jediná Scio test na práva nevyžaduje - místo něj píšete Test studijních předpokladů (TSP), který si tvoří škola sama. Tento test je koncipován trochu jinak, je v něm o trochu víc matematiky, prostorové představivosti a jsou v něm i otázky na cizí jazyk a všeobecný rozhled. Navíc je, dle mého, méně časové našponován. Mně testy TSP vyhovují podstatně víc, protože mi představivost, matematika ani základní orientace v angličtině nečiní problém. Pokud tedy máte problém stíhat Scia a pokud jste trochu matematičtěji založeni, či máte kulturní rozhled, je pro vás TSP asi lepší volbou. Velkou výhodou je, že všechny TSP za posledních 10 let najdete na internetu zdarma - máte tedy k dispozici víc jak 120 testů! Pokud máte jakoukoli otázku na TSP, nebojte se zeptat v komentářích, pokusím se odpovědět. Můj percentil v TSP byl 99,27.

To jsou zhruba všechny otázky, které mě tak napadly. Pokud máte nějaké další, určitě se neváhejte zeptat, pokusím se pomoci. To, že píšu tenhle článek, rozhodně neznamená, že bych byla nějaký Scio borec nebo si v techto testech libovala. Naopak. Pokud vás zajímá, co si o tomto typu testování skutečně myslím, můžete si přečíst můj článek z loňska nebo vám můžu zaslat svou filozofickou esej na toto téma (která je asi mojí nejlepší prací za celou SŠ).

Pokud vám Scio testy jdou, přeju vám hodně úspěchu na vaší vysněné škole.

Pokud vám testy nejdou, určitě nepropadejte depresi. Jak už jsem psala - To, že vám nejdou Scio testy, neznamená, že jste horší než ostatní. Prostě jen máte schopnosti jiné, které OSP netestuje - třeba paměť, zodpovědnost či talent na jazyky. Existuje nespočet variant, jak tohle testování obejít, takže to učitě není konec světa. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 yellow yellow | 12. listopadu 2015 v 18:23 | Reagovat

Několik let jsem dělala semináře k NSZ, takže vím, že některé věci, které uvádíš, nejsou pravda. Např. to, že v prosincovém termínu je snazší získat vyšší percentil. Výsledky všech termínu, i těch, které zatím neproběhly, se harmonizují (postup na stránkách Scio), tak aby měly stejnou váhu. Takže se nestane, že se někdo dostane do silné skupiny a získá kvůli tomu horší výsledek. Jedinou výhodou tohoto testu je tedy to, že je o něco málo levnější než ostatní termíny, na druhou stranu ho ovšem neuznávají všechny fakulty.
Také by mě zajímalo, jakého kurzu se kamarád účastnil, protože oficiální kurzy od Scia jsou za cenu kolem tří tisíc a doopravdy si nemyslím, že se tam probírají věci na TSP, protože se jedná o dva zcela odlišné testy.
No a ještě pro zajímavost, od letoška se kvantitativní oddíl posouvá v testu na druhé místo, protože bylo zjištěno, že tak studenti dosahují lepších výsledků. Od letošního roku bude také verbální oddíl obsahovat nový typ úloh, které zatím nejsou v přípravných materiálech, ale měly by být na stránkách Scio.

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 12. listopadu 2015 v 20:25 | Reagovat

A co si myslíš o tomhle způsobu přijímacích zkoušek?

3 :-) :-) | 12. listopadu 2015 v 21:37 | Reagovat

Jo, každý stojí o to v budoucnu prohlásit: No tak já mám vystudovaná práva v Plzni...  :D

[2]: Tahání peněz z lidí... Nic víc...

4 Teeda Teeda | Web | 13. listopadu 2015 v 1:25 | Reagovat

[2]: Podle mě je to nevypovídající skoro o ničem... :/
(A to nehejtuju, protože bych přes scia neprošla, ale protože je to pouhá lenost škol, zajímat se o ochazeče...)

5 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. listopadu 2015 v 8:29 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuju za informace, určitě spoustě lidem pomohou. Nevím, jak funguje harmonizace, neumím si to moc matematicky představit, ale vycházela jsem ze statistik a z počtu účastníků... a prostě mi logicky přijde snazší být lepší než např: 2 tisíce lidí než lepší jak 8 tisíc lidí. Každopádně se ohledně tohoto ráda nechám poučit :-) Co se týče kvantitativního oddílu, u mě by to spíš mělo horší výsledek. Vždycky jsem se díky němu těšila na konec, na svojí oblíbenou část :-)

[2]: Na tuhle jednoduchou otázku by byla odpověď na článek. V podstatě si myslím to podobné, co oba komentující pod tebou. V první řadě se mi nelíbí moc ten koncept. Přijde mi vážně nefér, že se každý pokus platí - tím pádem má TEORETICKY větší šanci ten, kdo má víc peněz. Pak úplně moc nechápu, co scio testy měří. inteligenci určitě ne. TSP (Brněnská obdoba pouze pro MUNI) mi přijde trochu lepší, je jenom jeden pokus a osobně mi test sedl lépe. Ale je tam stejný problém - opět nechápu, co měří. V podstatě to je i obrácený pohled na to, co napsala Teeda. Pro mě nebyl až zas tak velký problém dostat se téměř kamkoli - a to jenom proto, že mám prostorovou představivost a nejsem nějak extra hrozná na matiku. Ale v podstatě se takhle na dost škol může dostat někdo, kdo o stěžejní problematice moc neví (částečně můj případ) a naopak je odepřena někomu, kdo je ochoten se pro ni snažit a kdo má daleko větší faktické znalosti a vůli.

6 Termitka Termitka | Web | 23. listopadu 2015 v 13:40 | Reagovat

Mne letos čekají přijímačky na gymnázium a tam bohužel je též OSP. Děkuji za rady :)

7 Anett Anett | 22. prosince 2015 v 14:05 | Reagovat

Já osobně teda můžu oficiální scio kurzy jen doporučit. Nevím, kam chodil tvůj kamarád, ale TSP jsme nedělali vůbec, stálo to 3,5 tis. a opravdu mi to pomohlo, lektor rozuměl problematice a dokázal ji skvěle vysvětlit. Důkazem by asi mohlo být, že před začátkem kurzu jsme psali OSP ve škole a měla jsem percentil 64. Po kurzu jsem šla na první (tedy prosincový) termín a měla jsem 87.

8 Martina Martina | 3. ledna 2016 v 0:43 | Reagovat

Ahoj, kolik těch testů TSP z minulých let jsi stihla projet a jak dlouho si se na ně celkově učila? Děkuji za odpověď!

9 Magdaléna Magdaléna | Web | 28. ledna 2016 v 9:58 | Reagovat

[6]: Tak hodně štěstí :-)

[7]: Tak v tom případě se to asi liší. Žiju v tom, že kamarád měl také něco oficiálního, ale myslím, že to stálo o pár tisíc víc.

[8]: Heleď, já se na TSP moc nepřipravovala, protože jsem "věděla", že by s nimi neměl být problém. Chodila jsem akorát na kurs na Scio. Některé případy v TSP byly podobné jako ve Sciu. TSP testů jsem udělala cca 5-7? Už nevím přesně. Prostě cca 2 zkušmé, pár pracovních a jeden den před zkouškou. Rozhodně si myslím, že nemá smysl dělat víc jak 2 testy z jednoho roku, protože jsou typově prakticky totožné. U reálné zkoušky mě pak samotnou překvapilo, kolik úloh mi bylo typově povědomých (stejných?) z minulého roku. :-) Každopádně příprava je hodně individuální, držím palce, ať se podaří :-)

10 mulan mulan | 29. ledna 2016 v 20:24 | Reagovat

Ahoj, měla bych dotaz:-) Poměrně často si dělám interaktivní TSP a díky přiloženým statistickým tabulkám mám představu jaký by byl můj percentil, bohužel absolutně netuším jestli by stačil k přijetí na univerzitu. Taky mám zájem o práva (Praha, Brno). Chápu, že se to rok od roku liší, ale netušíš jaká je přibližná hranice? S jakým percentilem si mohu být jistá, že bude stačit? Nebo neexistuje nějaký přehled minimálních percentilů potřebných k přijetí z minulých let ?

11 Magdaléna Magdaléna | Web | 30. ledna 2016 v 23:11 | Reagovat

[10]: Milá mulan, obecně jsem žila v tom, že od percentilu 90 bys měla být relativně v bezpečí. :-) Ale může se to lišit :-)
Zkus kouknout sem: https://is.muni.cz/do/rect/metodika/stud/prijriz/zpravy/podminky/Prijimaci_rizeni_PraF-BcMgr_-_zprava-podminky.pdf a na starší výsledky třeba sem: http://www.tsp-brno.cz/percentilove-hranice/ a pak samozřejmě na stránky univerzity a fakulty

12 Magdaléna Magdaléna | Web | 30. ledna 2016 v 23:16 | Reagovat

[11]: Percentil 90 platí samozřejmě pro PrF :-) Jinde by měl být nižší

13 Wendy Wendy | Web | 31. ledna 2016 v 15:53 | Reagovat

Chudák já:( ve čtvrťáku možná budu až za tři roky,ale i tak

14 Magdaléna Magdaléna | Web | 31. ledna 2016 v 18:10 | Reagovat

[13]: To bude všechno třeba zase jinak :-)

15 Radim Radim | E-mail | Web | 5. ledna 2017 v 13:15 | Reagovat

Pokud se chcete dozvědět více informací o TSP zavítejte na blog http://www.kurzynatsp.cz/blog.html

16 Pobelter Pobelter | E-mail | 12. května 2017 v 22:20 | Reagovat

Ahoj, moc nerozumím těm "průměrným percentilům". Ve výsledku OPS mi došel detail výsledků, kde jsou tabulky průměrných percentilů lidí, kteří se hlásili na stejný obor jako já. Průměrné percentily se vždy pohybují okolo 45-55, v závislosti na oddíle. Ve všech oddílech mám průměrný percentil vyšší. Někde i o 30%. Ale pořád nevím, co to vypovídá. Tam, kam se potřebuji dostat je percentil 160. Když mám (v rámci lidi, kteří se hlásí na stejný obor) průměrný percentil vždy vyšší (ale pohybuje se v rozemzí 50-80) znamená to, že budu přijat?

Díky za odpověď :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.