Očekávání vs. realita

9. října 2015 v 23:06 | Magdaléna |  Všednodennost
Mám ráda začátky, i když se jich svým způsobem bojím. Poprvé přijít na nějaký kurz. Začlenit se do určité skupiny lidí. Nastoupit na novou školu.Vždycky mě fascinuje ten shluk prvních dojmů a konfrontace s realitou. Na začátku se jeví všechno tak jasně a černobíle, až po letech člověk zjistí, jak barevné to je. Ale ty první týdny, týdny analýz, rozborů a závěrů... Jo, baví mě to.

Zhruba první tři týdny ve škole jsou za mnou. Už jsem "starej mazák" a můžu si dovolit hodnotit. :-) Ne, dělám si legraci. Ale přesto mě napadá pár věcí. Něco jako pravdy a mýty o Brně. Nebo X věcí, co byste nečekali od právnické fakulty.Vysoká škola - Brno - Očekávání vs. realita


TVRZENÍ: V Brně se pořád něco děje, budu mít spoustu příležitostí vidět, slyšet a dělat zajímavé věci.
PRAVDIVOST: 100%
Každý den, každý večer je nějaká akce. Cokoli si dovedete představit. Školní přednášky, besedy a diskuze. Večerní pivko, víno, party 3x týdně. Festivaly jídla, sportovní události, kino zdarma. Má se to tak, že na mě na FB vystřelí průměrně 2 skvělé události za den. A člověk pak neví, jak se rozkrájet.

TVRZENÍ: Nejlepší gastropodniky jsou v Brně. Svá odpoledne budu trávit v těch nejstylovějších kavárnách a bistrech.
PRAVDIVOST: 15%
Když to vezmu kolem a kolem, v pěkné kavárně jsem byla za ty tři týdny jednou. A to jenom proto, abych si vygooglila, kde si koupím síťový kabel. Podniků s duší je tu moc a moc, ale marně přemýšlím, kdy jsem měla naposledy volné dopoledne/odpoledne. Navíc se pak člověku chce plakat, když za latté a dort nechá víc než 100,-.

TVRZENÍ: Všichni mí spolužáci budou nosit saka nebo koktejlky a podpatky. Nebudu zapadat.
PRAVDIVOST: 50%
Je pravda, že dost mých spolužáků a spolužaček se obléká spíše formálně než neformálně. Na druhou stranu si ve svých gatích do gumičky a tílku nepřijdu nijak hrozně. Na přednáškách spatřuji i jedince v džínách, s dredy, růžovými vlasy. Zaplať pánbů za to.

TVRZENÍ: Na právech se chlastá.
PRAVDIVOST: 80%
No, jak to říct. Chlastá. Mí spolužáci z gymplu si myslí, jak na Moravě popíjíme vínečko. Po studentsku tu v Brně však každý hledá Plzeň. Na druhou stranu se to vždycky dá přežít se ctí (když se chce)... Teď to možná bude znít trochu špatně, ale se všemi, se kterými se tu bavím, jsem se tak či onak potkala a seznámila v hospodě/klubu. Mít přehled, kde je nejlevnější pivo a kam se vyplatí zajít na hromadné slevy, se vyplatí.

TVRZENÍ: Budu si vařit zdravá jídla. Nebudu chodit do menzy a ušetřím.
PRAVDIVOST: 30%
Co tak pozoruju, vařím si tu sama ze všech nejvíc, ale i tak si stihnu připravit maximálně 2 jídla za týden. Často vyhrává kuskus, v lednici je možné najít jogurty, ve skříňce pečivo. Věci jako rýže a čočka jsou zatím pouze na okrasu. Pojem "maso" po příjezdu do Brna vymazávám z paměti. Na druhou stranu odolávám pizze v přízemí koleje i nástrahám automatu. Zda je ale opravdu ekonomické si vařit, to silně pochybuju.

TVRZENÍ: Moje spolubydlící bude určitě strašně namyšlená a sebevědomá holka, co mi dá všechno sežrat.
PRAVDIVOST: 2%
Hurá! Mám už týden spolubydlící. A zatím se jeví jako príma holka, co mi připomíná velmi dobrou kamarádku z gymplu. A dokonce se i stejně jmenuje. Držte nám palce, ať to spolu zvládneme.

TVRZENÍ: Poznám lidi z celé republiky a naučím se rozeznávat jednotlivá nářečí.
PRAVDIVOST: 100% vs. 10%
Lidi z celé republiky jsem opravdu potkala - z Valašska, východních Čech, z Ostravy, Českých Budějovic, Liberce i z Mostu. Zatím žádného rodilého Brňáka. Nářečí jdou ovšem zcela mimo mě. Trochu se za to až stydím, ale vážně nerozeznám, kdo odkud je, dle toho, jak mluví. Všimla jsem si, že se tu dost používá oslovení "děcka", že tu každý "chcu" a "su" a že v Ostravě se celkově mluví odlišnou řečí, ale jinak? Poznám, když je někdo z Plzně, Prahy nebo jižních Čech, já sama tu mluvím jak buran ("Vodkaď seš?"), ale je mi například záhadou, proč kamarádka z Přerova má "mamku a TATU" zatímco ostravský spolužák mluví o své "MÁÁÁTI". Kratkej-zobak jako vyšitej, vskutku. :-)


To by bylo asi pro dnešní večer všechno. Snad článek alespoň trošku připomněl, že stále ještě žiju. Ve zkratce řečeno se Brna stále nemůžu nabažit, jsem zvědavá, jak dlouho ta euforie vydrží. A kdybyste měli tip na nějaké pěkné místo na procházku /pivní posezení / kavárnu / kulturní akce, neváhejte ho zmínit. :-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 10. října 2015 v 0:23 | Reagovat

Jé, super, díky za dojmy! Je fakt, že ani coby pracující prostě do těch moderních bister, co jich (nejen) po centru je, nechodím, je mi líto peněz. Tím je nechci úplně zavrhovat a házet do jednoho pytle, ale zatím mě nic nepřesvědčilo. A moje tipy? Kdyby se ti zachtělo masa, tak Gruber na Radnické u Zelňáku má moc dobrou sekanou (a dávají ji i do louhované housky), je to vydatné a ne zas tak moc drahé, aspoň, co si pamatuju. V poslední době mě zaujalo Café Atlas v přízemí Bílého domu, který už určitě od vidění znáš. :-) Atlas mi přijde vzhledově jako taková typicky studentská kavárna. Dosti retro je bufet či jídelna/vývařovna Oáza na Slovákově (odbočka z Veveří), dá se tam ale najíst za dobré ceny, na své si přijdou i vegetariáni, ovšem s tím zážitkem, že je to na stojáka (a bývalo už i za mě, když jsem před 15 lety začala chodit na fildu :-D). A máš-li ráda Brno, doporučuju na procházky tento odkaz: http://www.bam.brno.cz/ :-)

Jinak jsem ráda za takové postřehy, narodila jsem se kousek od Brna, studovala v Brně x škol, pak skoro jen tam pracovala a nikdy jsem neměla zkušenost z toho, že bych poznávala úplně neznámé město. :-)

2 Iris Iris | E-mail | Web | 10. října 2015 v 9:30 | Reagovat

V Brně se pořád něco děje, pravda pravdoucí, Brno miluji, snad si to tu maximálně užiješ :-)
Pobavila jsi mě s tím pivem :D

3 Městoběžník Městoběžník | 10. října 2015 v 11:27 | Reagovat

:-)

Jestli se chceš projít pěkným a klidným místem, můžeš zvolit vilovou čtvrť Pisárky, obzvlášť v pěkném počasí. Pro umocnění zážitku z procházky tady lze navštívit vilu Stiassni.

Jinak výše zmíněný Brněnský architektonický manuál také doporučuji.

4 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 10. října 2015 v 16:05 | Reagovat

Taky bych jednou chtěla umět rozpoznávat nářečí. Mluvit asi vždycky budu jen obyčejnou středočeskou obecnou češtinou, ale přiučit se by mi nevadilo. :)
Málo času je zřejmě všude. :) Taky bych si mohla začít připravovat obědy a přestat kupovat ráno v pekárně... :)

Ať si s lidmi rozumíš i nadále. :)

5 Sentencia Sentencia | Web | 12. října 2015 v 21:54 | Reagovat

Hezky jsi to sesumírovala. Byl to dobrý nápad, uspořádat článek podle tohoto kritéria, hezky se čte :) Postupem času budeš poznávat další nové věci, seznamovat se... snad budou i další tvoje dojmy tak pozitivní, jako jsou doposud. Vysokoškolský život je super, tak si ho užívej, jak jen to jde :)

6 Olivka Olivka | E-mail | Web | 14. října 2015 v 21:12 | Reagovat

Já jsem teda od svýho VŠ života čekala víc a pochybuju, že to za poslední rok doženu. Nicméně ani po třech letech bych nerozeznala nářečí ani omylem, i když Moravana prostě poznáš. A rozdíl mezi slovenštinou holčiny, co bydlí kousek za hranicema a té, která je z východu, tak trochu slyšet je. Ale to je tak vše :) Tohle se mi strašně líbí, že jsme se v ročníku sešli z celé ČR i SR a pár lidí kdesi z Ruska (tak ty poznáš :D ). Přijde mi, že o tohle lidi z těch "místních", malých VŠ přicházejí. (I když třeba to je jen moje zaujatost, co já vím.)

7 Kika Kika | E-mail | Web | 17. října 2015 v 21:02 | Reagovat

jsem z Brna, studovala jsem v Brně, studovala jsem práva a nikdy ale opravdu nikdy jsem neslyšela, že si budu vařit a nebudu chodit do menzy :-) (sice na tu na právech vesměs nadávají, ale mně to přišlo docela v poho :-) ) ad oblečení - zhoršovalo se to s přibývajícími semestry ;)

8 Magdaléna Magdaléna | Web | 18. října 2015 v 22:44 | Reagovat

[1]: Milá Petro, děkuju za báječné tipy. Atlas znám, byla jsem tam kdysi ještě s mamkou, bohužel sama jsem se tam zatím nedostala. Hodně mě zaujala ta jídelna na stojáka, vydám se jí hledat. A děkuju i za odkaz.

[2]: :-) Já se ze začátku moc nebavila, ale zvykám si :-)

[3]: Našla jsem si moc pěknou ulici Jiříkovského, kde jsem se doslova zamilovala do vilek s věžičkami, a pak jsem byla zaujata i řadovkami kolem MENDELU. Pohledám i tvé tipy, děkuji :-)

[4]: Obědy jsou boj, také se mi to stále nedaří... Jinak o obecné češtině mi povídej :-) Přeju, ať se daří pekárnám (alespoň občas) vyhýbat, chápu, že je to těžké.

[5]: Děkuju :-) Snad ano, snad to tak bude.

[6]: Také mě ta celorepublikovost baví. :-). Troufám si tvrdit, že i v Praze bych od toho zůstala (jako pravděpodobný dojíždějící) trochu izolovaná.

[7]: Já to myslela tak, že to vaření a nechození do menzy jsem si představovala já sama, to mi asi opravdu nikdo neříkal :-) Jinak menza je fajn, stále mě baví různé zvláštní kombinace - např čína s hranolkama a jiná číná s tarhoňovým "rizotem" :-) Co se oblečení týče, nebudu stahovat kalhoty, když.. :D znáš to :-)

9 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 21. října 2015 v 21:16 | Reagovat

Děkuju, děkuju, děkuju a ještě stokrát děkuju za tento článek! Do Brna na vysokou se chystám příští školní rok a to konkrétně na FSS MU. Brno je pro mě jedna velká neznámá, cestou vlakem to mám přes tři a půl hodiny. Mám z toho strach a jsem ráda za každé zkušenosti obyčejných lidí, které se někde dočtu... :)

10 Angel Angel | E-mail | Web | 29. října 2015 v 22:35 | Reagovat

To mám na Brnu ráda, že se pořád něco děje. Sice by se pak člověk nejraději kolikrát naklonoval, ale pořád je to lepší než, kdyby se nedělo nic, že =)

S podnikama to mám většinou tak, že náhodně chodíme a zkoušíme pořád něco nového. Vracím se už málokdy, ale to možná spíše z toho důvodu, že si nikdo nepamatuje, jak se to jmenovalo a kde to vlastně bylo. Každopádně mě ale v poslední době zaujala kavárna/vinárna/restaurace Jedna báseň. Ta podle mě stojí za opakovanou návštěvu. A co se týče cen, tak ty mi přijdou stejně velmi podobné ve všech větších městech, co naděláš no =)

Mně přijde, že se chlastá všude, akorát jsou pak rozdíly mezi jedinci, jak díky tomu ne/zvládají školu =D Ale přímo ve škole se seznámí málokdo, to je fakt.

Držím palce, aby ti to se spolubydlící takhle vydrželo =)

Rodilého Brňáka jsem za ty roky poznala snad jen jednoho...ehm =D

11 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. listopadu 2015 v 12:26 | Reagovat

[1]: V Oáze jsem taky párkrát byla, můžu doporučit. Tuším jde o vegetariánskou jídelnu, takže pro vegetariány jako stvořená, ale i člověk masožravý si tam může dát něco odlehčujícícho.
[3]: Tu vilovou čtvrť také doporučuji, tuším směrem na Jundrov, jednou sjem tam fotila ty vilky a dávala to na blog.A teď na podzim tam může být úžasně!
Jinak, k podnikům - možná jsou dobré, možná se tam člověk dobře nají, ale leze to do peněz. Vaření doma - nevím, na kolik to vyjde, to by se muselo spočítat a nemyslet na čas a práci, kterou s tím člověk stráví (i když tuňák s kuskusem je téměř bezpracný). Jinak doporučuji místa, kde se prodávají tzv.meníčka. Cenově únosné a bez práce se shnáněním jídla a vařením.
Co se týká společenského studentského života a chlastání, o tomu už nic nevím, ale pobavilo mě. A koneckonců, jen si dejte do nosu, dokud můžete (obrazně řečeno).
Tak ať se ti v Brně líbí!

12 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. listopadu 2015 v 12:29 | Reagovat

[1]: Ještě k té Oáze na stojáka (bufetové stolky, kde se u jídla stojí) - tohle bývalo v Mléčném baru u nádraží, nebo v Pipigrilu na Svoboďáku, ještě tam byl jeden takový bufet, nevzpomenu si na jméno - možná také Mléčny bar? Dnes je na tom místě McDonald - a všechny se vyznačovaly tímto stylem - jídlo se snědlo ve stoje a šlo se dál. I když, sednout si k jídlu a vychutnat si ho, taky není na škodu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.