Literárně-předmaturitní skepse

11. února 2014 v 16:50 | Magdaléna |  Všednodennost
Sedím tu už nějakou tu hodinku nad Nerudou, snažím se zapsat čtenářský deník a myslím na to, jak moc Malostranské povídky k maturitě nechci. Vlastně nejenom je...

Můj problém není v tom, že bych nečetla. Dost možná už mám těch 20 knížek načteno. Problém je, že mě nebaví psát si z toho ty výpisky. Stejně si pak pamatuju jen vlastní dojem, pár vět a život autora, pokud za něco stál. A když už nějakou knížku zapsanou mám, vím, že bych si jí u maturity vytáhnout nechtěla.

A tak dumám nad seznamem. Házím do koše několikahodinové práce a snažím se přijít na to, co je pro excelentní maturitu z češtiny nejlepší volba. Poradíte mi?Naše škola má obrovsky dlouhý seznam, ze kterého můžeme vybírat. Jenže já jsem povaha náročná. Nestačí mi jen dobrá kniha. Chci o tom vědět víc - něco o autorovi, zamilovat se do něj a u zkoušky se vytasit s něčím, na co se bude vzpomínat ještě dlouho...

Předně vím, co nechci:
- Miláčka od Maupassanta - přestože zápis mám. Netuším, co bych o něm 15 minut říkala
- Tuláka po hvědzdách - zápis rovněž mám, ale zvládla bych mluvit asi jen o tom, jak bych tu knihu změnila
- Pýchu a předsudek - zápis zaplaťpánbů nemám

Naopak po čem prahnu:
- Shakespearovy sonety - miluju je, nechápu, proč bych si měla místo nich brát Romea a Julii
četla jsem Když ticho mluví od prof. Hilského a byla na několika jeho přednáškách
zápis nemám, zato mám právě toho Romea, kterého nechci
- řecká dramata - Oidupus - Médea - jen nevím, zda to zvládnu... ale porovnání by mohlo být efektní
- Havrana od Poa - paradoxně mám zapsané jeho Grotesky a arabesky (Povídky)
- Květy zla - vyhrkla bych Upíra nazpaměť...
- Obraz Doriana Gray od Wilda - miluju jeho dekadenci, postavu lorda Henryho a jeho vliv na Doriana
zapsáno mám ale Jak je důležité míti Filipa
viděla jsem Wildův životopis (nedoporučuju)
s Filipem bych to, myslím, dokázala luxusně propojit
- 1984 - tady není problém - zápis je, rozbor bude, načteno a zamilováno také
báječná kniha!
- Paní Dallowayová od Woolfové - strašně dlouho jsem ji nechtěla, protože je neuchopitelná - zápis není
mám dost osobní důvody, který nikdo nemusí znát
viděla jsem Hodiny, přečtu Hodiny a chtěla bych vidět Kateřinu Hilskou
- Malý princ - mé pocity k němu jsou už tolik let rozporuplné
vykašlala bych se na krásu, co vidíme jen srdcem a na toho, kdo jde stále rovně
zaobírala bych se odpovědností za to, co k sobě připoutáme
fascinuje mě sybolika růže a její kontrast s liščí přítelkyní
postava lampáře mě dokáže rozplakat

Jenže zápisy mám, jak jste asi pochopili z něčeho jiného - z toho, co nechci
- Němá barikáda, Na západní frontě klid, Máj, Kytice, ...

Do toho je tu ještě Villon, u kterého stále nevím. A v knihovně mi už roky trčí jeho životopis.
"Nuzota z lidí lotry činí
a vlky z lesů žene hlad."

A tak se obracím na vás. Na ty, co máte maturitu za sebou, před sebou, v nedohlednu... Po čem byste sáhli vy? Jaká je vaše oblíbená kniha z řad klasiků? Ideálně bych potřebovala něco českého. Válku s mloky zvažuju, Babičku nechci, Kafky a Havlíčka Borovského se trochu bojím... Co byste mi doporučili?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 11. února 2014 v 16:59 | Reagovat

To je všechno těžké a moc osobní. Já třeba z toho, co jsi jmenovala, miluji Babičku. Ne proto, že jí sama už roky jsem, ale měla jsem ji ráda vždycky. Ale co bys chtěla je jedna věc.... však víš. Ale když si třeba budeš moc přát někoho, možná ti to vyjde.

2 Tia Tia | Web | 11. února 2014 v 17:36 | Reagovat

I když píšeš, že ji nechceš, musím doporučit Babičku. Po přečtení mi sice lezly na nervy všudypřítomné přechodníky (nebo jak se říká těm slovesům vidouc, nesouc a podobně), ale obsah jsem si jednoduše zamilovala. Dále musím doporučit Jámu a kyvadlo od Poa (Poea?), nebo vlastně cokoliv od něho. Každopádně přeju hodně štěstí :)

3 Barb Barb | 11. února 2014 v 19:31 | Reagovat

Jestli tomu rozumím, tak teď je to tak, že dostanete seznam knih, ze kterých si vyberete 20 a o vylosované pak čtvrt hodiny mluvíte? Mně by sedlo skoro vše, o čem píšeš. Maturovala jsem v r. 2000, tehdy bylo zvykem každý rok zadávat sedm až osm knih "povinné" četby krát čtyři roky a nejen na ně se pak zabrousilo u ústní.

Některé postřehy ohledně srovnání atd. máš fakt zajímavé, otázka je, jak se to dnes vůbec hodnotí a jestli spíš vlastní názor neuškodí. Jsem ráda za "starou" maturitu, jak tě tak čtu...

Za sebe bych doporučila K. H. Borovského (ten mi v mládí svým způsobem imponoval), jinak jako diskutující nade mnou - Babičku.

4 Kariol Kariol | E-mail | Web | 11. února 2014 v 21:11 | Reagovat

Moc ráda bych ti pomohla, ale v tomhle ohledu fakt netuším. Teprve nedávno jsem se od jedné kamarádky blogerky, která maturovala loni, dozvěděla, že si vybíráš dvacet knížek.
Jak jsem se koukala na seznam knih na naší škole (visí před učebnou IVT a nějak si přestávky na chodbě krátit musím), mám přečteno Na západní frontě klid, Saturnin a Romeo, Julie a tma. A pak ještě Staré řecké báje a pověsti, ale ty už jsem dávno nějak zapomněla, pamatuju si pár bohů a tečka.
Co bych ti doporučila? Netuším.
Naše češtinářka si hodně chválila Žítkovské bohyně, ale nevím, neznám to. :)

5 Aailyyn Aailyyn | Web | 12. února 2014 v 11:28 | Reagovat

Borovského zkus, jeho verše se hodně dobře čtou. Kafka mi do maturitního ročníku přijde ujetý, to je na bohemistiku, kde se jeho dílu dá věnovat celý jeden seminář, aby to studenti pochopili. Nebála bych se volit ani Světlou, od Němcové spíš povídky, Babičku určitě nikoli. Co třeba ještě Bylo nás pět? Švejka?  Máte úplně volný výběr nebo jste vázaní nějakým širokým seznamem? Já maturovala už před několika lety, poslední ročník ještě po staru. Nicméně jako vystudovaný literární historik toho znám dost, knih mi rukama prošlo mraky a podle konkrétních děl, myslím, dovedu odhadnout, co se hodí pro běžného čtenáře a co spíš má svoje místo tak na VŠ na specializovaném oboru.

6 Terez (sweet melange Terez (sweet melange | Web | 12. února 2014 v 16:52 | Reagovat

A co třeba Kundera? Třeba Nesnesitelná lehkost bytí nebo Žert jsou super,
.
Já se teda přiznám, že moc nevím, jak ty státní maturity fungují, maturovala jsem poslední rok těch "starých", ale pokud jsem to pochopila, tak budeš mít seznam 20-30 knih, které si sama určíš a z těch si pak budeš vybírat?

7 PaPája PaPája | Web | 12. února 2014 v 20:09 | Reagovat

Ráda bych ti poradila, ale bohužel, já nejsem žádný velký čtenář, vlastně skoro žádný:/. Sama nevím, jak to udělám. Mám dvě možnosti, buď z těch knížek rupnu, a nebo, začnu už konečně číst! :D Uvědomuji si, že povinná četba je důležitá, i pro souvislosti v životě, kolem nás.

Tákže tady vlastně plácám do větru a to bych fakt ráda pomohla a vyjádřila se. (* ale přece se koukám do svého "přeplněného" čtenářského deníku*) Oidipús, Romeo a Julie, Povídky z první kapsy, Povídky malostranské... jediný Oidipús mi přišel docela zajímavý, ale nic strhujícího.

A tak přeju šťastný výběr knížky. Ty si vybereš správně, si taková pilná studentka! :)

8 Date tree Date tree | E-mail | Web | 12. února 2014 v 21:46 | Reagovat

Já mám velký problém s děláním čtenářského deníku. Toho, co si vytáhnu se upřímně bojím a raději ani nepřemýšlím nad tím, co nechci, jinak by to bylo právě to vyvolené číslo.
Máme mnoho společných titulů a rozhodně sis vybrala kvalitní a pěkná díla.
Přeji ti šťastnou ruku.

9 Ajla Ajla | 13. února 2014 v 10:59 | Reagovat

Ahoj, musím říct, že mi přijde 20 knížek za 4 roky jako směšné číslo :-) To je jen 5 knížek za rok :-) To jsem na střední přečetla za měsíc. Maturovala jsem v roce 2000, měla jsem otázku "Literatura doby okupace" a pamatuju si, jak tenkrát zkoušející nadchlo, že jsem měla z tématu přečtené tři knížky, ne jen jednu nebo dokonce úryvek z čítanky. Vím, že to byl jeden z deníků J.Ortena, Městečko na dlani a to třetí mi teď vypadlo :-) Ale je pravda, že my jsme to měli tenkrát jinak - mluvili jsme o knížkách v rámci dané otázky. Nemuseli jsme předkládat žádný seznam, protože se automaticky předpokládalo, žes z tématu něco přečetla.
Kromě toho si myslím, že není špatné říct, že mi knížka nelíbila a proč.

10 Aailyyn Aailyyn | Web | 13. února 2014 v 12:11 | Reagovat

[9]: Jenže ve studentech se nepodporuje kritické přemýšlení. Jsou vedeni k tomu, aby si něco přečetli a odpapouškovali obsah, čímž dají najevo, že to teda otevřeli (nebo si alespoň nebyli líní najít obsah na netu, což se tak nějak bezpečně pozná). Nevědí, proč se jim kniha líbí, natož uvažovat o ní kriticky, proč ji v tom seznamu sice máme, ale mě neoslovila. (Přičemž stále zůstávám realistou a vím, že některá literatura se středoškolákům líbit nebude a nemůže, protože ji vůbec nemají šanci pochopit, tedy. I na to by se měl brát zřetel. Mít v kánonu k maturitě Kafku je jednoduše úchylný, to nepochopí z celý třídy nikdo.)

11 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. února 2014 v 16:04 | Reagovat

Všem vám moc děkuji za rady, tipy i vaše postřehy. :) Nesmírně si toho vážím a dělá mi to radost :)

[1]: Děkuji, Babičku mi doporučovalo i pár spolužáků.

[2]: Děkuju. :) Pár Pouových povídek z Jáma a Kyvadlo jsem přečetla, ale je to hodně různorodé. První horory mají rozhodně něco do sebe, ale jinak moc nevím, co bych o tom řekla. Na druhou stranu by se to dost mohlo točit kolem Pouova života, což zní skvěle. :)

[3]: Děkuju. S naším maturitou je to přesně tak, jak říkáš. Vytáhneme si 1 dílo, ale mluvíme pak o celém okruhu, životě, hledáme jazykové prostředky atd... Tak trochu opačný princip, než jsi asi měla ty. :) Borovského jsem četla ještě na základce (jo, to byly čtecí časy) a Křest sv. Vladimíra se mi líbil už tenkrát. :)

[4]: Žítkovské bohyně na seznamu nemáme, ani jsem o nich nic neslyšela :) ale když je uvidím, prostuduji :) Přesto děkuju, ty se tímhle ještě nemusíš stresovat.

[5]: Vidíš, Švejk mě nenapadl! To je ostuda :) Pro něj rozhodně zajdu. Děkuju moc.

[6]: Kunderu mi doporučoval můj literární kamarád :), ale já stále čekám, až ho probereme, abych to měla i se základem :)
.
Maturita funguje tak, že ti škola dá seznam, ze kterého musíš přečíst (dnes už jen) 20 knih, a ty si pak losuješ. Nicméně kamarádův brácha si prý vytáhl babičku a na děj se ani nedostaly. Prý se to dost točí kolem jazykové stránky, životopisu a souvislostí.

[7]: Pilná studentka - no, na čtení rozhodně, i když dřív to bývalo lepší :) Četla jsem to co ty, takže... :) Toho Čapka bych mohla oprášit. A stejnak díky :)

[8]: Také to nerada všechno sepisuju, ale u nás se to kontroluje... :(

[9]: Na základce jsem měla na maturitu podobný názor, četla jsem taky víc než hodně. Jenže s přechodem na střední se den jakoby zkrátil. Když člověk chodí domů v 5 hodin, musí se učit a ještě třeba stíhat koníčky a kamarády, na čtení moc času nezbývá. 20 knížek je málo, ale pokud člověk dělá kromě četby i něco jiného, zvládá se to hůř. Navíc spousta mých spolužáků čte opravdu nerada...

[10]: Tak kriticky bych to neviděla :) Náš češtinář je super a většina na naších škole taktéž. Rozhodně nechtějí jen obsah. Zajímají je vlastní pohledy, porovnání se soudobými díly i změny oproti literatuře předchozí. Profesor nám pokládá spíše deduktivní otázky. Jasně že se člověk spoustu věcí učit musí (není v silách středoškoláka přečíst třeba i 5 knih týdně), ale i prostřednictvím ukázek si člověk můžu nějaký mlhavější názor vytvořit. :)
Souhlasím, že Kafka spoustě lidem nic říkat nemusí(nemám za sebou semestr o něm), ale zas na druhou stranu - proč paušalizovat. Můj o dva roky starší kamarád dokázal o knihách mluvit lépe než kdejaký profesor :) Navíc právě literatura, kterou nechápeme, nás může rozvíjet. Je zajímavé sledovat ty změny pohledu po několika letech :)

12 Zuzka;  Entries of my life Zuzka; Entries of my life | Web | 13. února 2014 v 16:31 | Reagovat

Držím palce, ať se vše podaří tak, jak má.. ;)

13 Taure Taure | Web | 14. února 2014 v 19:34 | Reagovat

Proč se Ti nelíbí Pýcha a předsudek? Vždyť je to tak nádherná četba! :). Tu jsem si zařadila na seznam jako první :D.

Jinak nevím,co bych Ti dál poradila,očividně máme každá jiné knížky k maturitě :).

14 Pandora Pandora | E-mail | Web | 15. února 2014 v 11:21 | Reagovat

Zkus F. L. Věka - sice dá práci to přečíst, hlavně ten třetí díl, ale je to opravdu dobrý román, do klasiky rozhodně patří, tak proč to nezkusit :-)

15 Magdaléna Magdaléna | Web | 15. února 2014 v 20:03 | Reagovat

[12]: V článku jsem, pokud vím, nezmiňovala nic, co by se mělo/nemělo podařit...

[13]: Protože mi to obsahově přijde slabší na tolik minut rozboru. Nicméně proti J. Austenové nemám vůbec nic. Kdybys slyšela, jak pohrdlivě o ní třídní mluvil... No nic... :) Asi máme jiný vkus. Však nevadí :)

[14]: Uhuh... To je ořech :) Ale zní to jako výzva :)

16 Vendy Vendy | Web | 16. února 2014 v 12:14 | Reagovat

Z české klasiky? Když ne Babičku, tak co některou z jejich povídek? Tedy od Němcové? Třeba Karla, to se mi moc líbilo, nebo ta o dvou sestrách, též V zámku a podzámčí, tam už by se dalo na něčem stavět, na sociálních problémech, rozmazlenosti jedné kněžny a pozdějšího vystřízlivění...
Taky je skvělý Čapek, buď Krakatit nebo Povídky (z jedné či druhé kapsy). Neruda mi moc nesedí a po pravdě, když jsem četla tvůj výběr, mám to naopak. To, co se ti nelíbí, po tom bych sáhla. Takže nevím, jestli se ti budou moje doporučení vůbec hodit.
S čím bys asi nezklamala, tak od Legátové Želary či Jozova Hanule. Moc pěkné a fakt se dobře čte.
Pýcha a předsudek, tam se dá mluvit víc než pár minut. Shrnout tehdejší smýšlení, já třeba docela chápu paní Bennetovou, i když byla spíš typ slepice, ale její přání mít dcery zaopatřené je úplně pochopitelné. Její metody, jak dcery zaopatřit, byly ovšem už nepochopitelné. :-) Nechápu, proč třídní mluví o této knize tak pohrdlivě. Soudí snad podle filmu, který je trochu zromantizován? Austenová je všechno, jen ne červená knihovna. Po pravdě, Austenová je dost suchopárná, ironická a sarkastická a coby pozorovatelka lidí kolem je hodně dobrá. Třídní by se měl chytnout za nos.
Kafka mě nebere. Takže by tě mohl zaujmout. :-)
Taky je dobrej Kundera, Werich, nebo zkus Karolinu Světlou, ona píše povídky, ale můžeš rozebrat její hrdinky, vesměs silné ženy s charakterem. Tak š´tastný výběr.

17 DaG DaG | E-mail | Web | 16. února 2014 v 21:14 | Reagovat

Teď jsem chtěla doporučovat Čapka - a už zní v předchozím. Co Páral? Ale toho jsem četla taky až před nedávnem. Němcové povídky jsou fajn, ale já mám ráda i Babičku.
Co dál? Za mne Hašek, Poláček, Loukotková (sic!)...? Rusáka tam žádnýho nemáš - to nemusíte?
A Villona, po přečtení Loukotkové knihy Navzdory básník zpívá, přímo miluju. Opravdu krásná, dvakrát čtená :-)

18 Magdaléna Magdaléna | Web | 17. února 2014 v 16:22 | Reagovat

[16]: Děkuju za báječné tipy! Kunderumi doporučoval kamarád, tak se možná nechám zlákat. A děkuji za připomenutí V zámku a podzámčí - chtěla jsem to přečíst kvůli brigádě :) Čapka určitě probereme ve škole, tak doufám, že mě něco zaujme.
A ohledně Jane - třídní má hodně rád francouzskou poezii, což s ním až zas tolik nesdílím, ale přeci jenom to trochu ovlivňuje, a obecně trochu zapomíná na autorky ženy. Sama za sebe můžu říct, že jsem Pýchu přečetla asi jako 14letá. Nepřišlo mi to špatně, ale nijak mě to nezaujalo. Tenkrát jsem četla hodně romantických příběhů, tak to prostě nějak zapadlo :) Možná jí dám ještě šanci, ale k maturitě to stejnak nevidím.

[17]: O Páralovi jsem neslyšela a dost možná ho ani na seznamu nemáme (je to možné? :) ) Pro Haška jsem se rozhodla a půjčím si ho, jakmile dočtu tu hordu, co mi straší doma v knihovně :) Rusáky už povinně nemáme, ale pár spolužaček četlo Annu Kareninu a já asi půlku Evžena Oněgina. Obecně mi ruská literatura přijde zajímavá - hlavně téma "zbytečného člověka a la Eugen :)"
Loukotková - to je právě ten životopis, který jsem si půjčila před dvěma lety po přečtení Villonova Testamentu

19 Teeda Teeda | Web | 20. února 2014 v 6:46 | Reagovat

Tak tenhle článek jsem otevírala s očekáváním, ale vlastně mě to spíš rozlítostnilo. Za což samo sebou nemůžeš ty. Každý to má jinak. O genialitě Tuláka jsem už psala a je pravda, že jsem ji pochopila až na vejšce, Austenová mi přijde jako milá oddechovka a vážně by ses vykašlala na toho, kdo jde stále rovně? .)
Já ksem milovnice knih a nechám se pohltit skoro čímkoli. A to pohlcení myslím k maturitě stačí. Dojem, uchopení, zvraty, zajímavosti, kontext. Nic víc k maturitě nepotřebuješ. Většina slavných knih nestaví na příběhu, ale na tom, co tam vlastně napsané není...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.