Způsobilost k demokracii

27. října 2013 v 20:28 | Magdaléna |  Z hlavy
"Dobrý den, kde je tady volební místnost?"
"Támhle, ale nejprve si musíme prověřit vaši inteligenci. Prosím posaďte se a vyplňte krátký test ze všeobecného rozhledu."

Ano, od roku 1907 u nás platí všeobecné volební právo pro muže, pro ženy je jen o trochu mladší. K volbám dnes může jít každý - nezávisle na majetku, vyznání i inteligenci. Navzdory vší toleranci a nediskriminaci si ovšem nemyslím, že taková svoboda má jen samé výhody...Víte, leckdy mě děsí ten lidský přístup k volbám. Dříve jsem nad tím nijak nepřemýšlela a demokracii brala jako neměnnou součást svého života, která je správná. Jenže jak tak dorůstám, už se téměř dostávám do pozice voliče a vnímám to jako velkou zodpovědnost. Ono se sice trochu nabízí myšlenka, že jeden hlas přeci nic nezmění, ale když se seskupí takových "bezvýznamných, nic neovlivnujících" hlasů dejme tomu deset tisíc, situace už nabývá zcela jiného rozměru. A proto se pídím po informacích. Zajímají mě nové i stávající politické strany, chci vědět, jak fungují předvolební kampaně i průzkumy a pokud to čas dovolí, koukám na debaty. A vím, že až budu mít doopravdy možnost volit, budu chtít vědět ještě víc.

Jenže pak se tak podívám na svoje spolužáky a je mi trochu úzko. A úzko mi nepřestává být, ani když se kouknu na generaci starší, či dokonce na výsledky letošních voleb. Víte, to že téměř 10% plnoletých studentů naší školy volí piráty, je jedna věc. Zde se můžeme utěšovat slovy jako je recese, machrovinka a podobně... Ovšem když téměř 20% naprosto dospělých lidí volí stranu docela neznámou, která doposud měla jen jednu přednost - a to podle všeho velmi otevřenou peněženku na kampaň, to už je věc další.

Nechci tu psát o tom, že jsem nespokojena s výsledky. Nechci nikomu kázat, jakou stranu má volit. Jen bych ráda poukázala na to, kolik lidí NEVÍ, kolik lidí NEVÍ, KOHO VLASTNĚ VOLÍ. Jsem z rodiny poněkud levicověji orientované, přátele mám pravičáky a sama za sebe jsem zvědavá na nové nevyhraněné strany, kterým ale zároveň nevkládám přílišnou důvěru. Myslím si tedy, že mám pochopení pro leckteré volební hlasy, ať už důvody jsou jakékoli. Co mě ale dokáže vytočit, když někdo jde k volbám a hlasuje pro někoho, o kom nemá téměř ani páru.

Nemůžu uvěřit tomu, že téměř pětina republiky uvěřila všudypřítomným bilboardům sponzorovaným jedním člověkem, jehož strana slibuje velké věci, avšak do voleb jde poprvé. Je mi záhadou, jak se mohla do politiky dostat tvář, jejímž heslem je boj proti korupci, ale zároveň její životopis má na každé druhé straně slovo lobbing. Nevím, jak mohli lidé volit ty, kdo ztratili jejich důvěru.

A proto se ptám, jestli je právo pro všechny doopravdy taková výhra. Jestli není trochu nefér, že o našich osudech rozhoduje i někdo, kdo ani neotevře noviny a nezapne televizi, aby zjistil, o co vůbec jde. Nechci tu zavést totalitu. Jen si někdy říkám, že takový rychlokvíz v chodbě volební místnosti by nemusel být od věci. Možná bychom se divili, kolik lidí by ani neznalo jméno lídra strany, jejíž jméno mají na volebním lístku. Pak by si možná leckdo položil otázku, zda jsme k demokracii způsobilí opravdu od 18 let.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | Web | 27. října 2013 v 22:33 | Reagovat

I když mám ještě pět let čas, než budu taky volit, taky jsem letošní volby po očku sledovala a docela jsem se divila...

2 Jana Jana | 27. října 2013 v 22:56 | Reagovat

Seděla jsem i tentokrát ve volební komisi a viděla a slyšela lidi-voliče třeba nad šedesát, kteří taky vykládali, podle mého názoru, úplně zbloudilé důvody, proč budou volit zrovna tu kterou stranu (i když jsme se jich neptali) a vykazovali nevědomost v základních údajích o stranách. Taky by se jim odebralo volební právo? :-D A co ti, ze kterých táhne při volbách alkohol a potácejí se po volební místnosti? Odejmout? ;-)

A proč volili ANO? Lidé jsou znechucení a zklamaní z toho, co se tu dělo a ANO, chtějí změnu. Nemají z čeho vybírat a tohle jim aspoň dává naději, že bude třeba něco jinak, zároveň nechtějí, aby jejich hlas propadnul a mají potřebu něco ovlivnit. Cítí se podvedení ze strany dosavadních politiků, můžou si myslet, že bohatý podnikatel si už nepotřebuje v politice nahrabat a že na to půjde jinak. Že nové i stávající strany nakonec budou (muset) stejně spolupracovat, je jiná věc. :-) Sama jsem na jejich lídra, agenta Bureše, alergická, takže jsem je nevolila, ale rozumím svým způsobem pohnutkám lidí, kteří se pro něj rozhodli.

Čím jsem starší a prožívám to, co prožívám, jsem už i trochu k okolí tolerantnější. Dovedu si představit, jak se žije třeba dlouhodobě nezaměstnanému anebo člověku, který si nemůže být jistý tím, jak dlouho ještě bude trvat, než ho vyhodí ze zaměstnání, protože se bude rušit firma. Člověku, kterému nestačí důchod, který potřebuje drahé léky. Dejme tomu, že třeba tito lidé vidí v novém politickém uskupení naději, že "bude líp" a "dáme lidem práci". Časem možná získáš nad některými věcmi potřebný nadhled. ;-) Ale ten přichází právě s těmi životními zkušenostmi, většinou těmi, co se dají získat až v dospělosti.

Ale samozřejmě chápu, co tím chceš říct a je fajn, že se dnešní mladí lidé (je mi přes třicet, takže "mladí" jsou pro mě už teď takoví jako ty :-D) tímhle směrem přemýšlejí. Jo a Piráti - vím o mnoha dospělých vzdělaných lidech, kteří je nevolili rozhodně z recese. :-)

Jsem se trochu rozepsala. :-) Zdraví milovnice Dity P. i Florentýny. ;-)

3 Ariadné Ariadné | 28. října 2013 v 14:20 | Reagovat

Musím přiznat, že už jenom agresivní kampaň ANO mě tak dokonale znechutila, že jsem ani na vteřinu neváhala a nevolila je. Dost mě překvapili, že dostali takovou obrovskpu masu hlasů. Nic dobrého od nich nečekám, ale kdoví, třeba budeme příjemně překvapení.

4 Terezka Terezka | 28. října 2013 v 15:21 | Reagovat

[3]: Zaplaceno firmě, která dělá v americe prezidenzský kampaně, oni prostě vědí, jak na lidi zapůsobit. Je to podnikatel, fakt je, že peněz má tolik, na co by kradl? Ale takových už bylo.

Mě se nelíbí přístup 's těmi do koalice nevstoupíme, i kdyby prezident na hlavě stál'. Třetí volby, kterých sem se směla účastnit a s výsledkem jsem spokojená byla stejně asi jen u těch prezidentských a to pro to, že ani nebylo pořádně z čeho vybírat. Z tohodle sestavení stejně vláda nebude, řekla bych.

5 hacienda-ve-stredohori hacienda-ve-stredohori | E-mail | Web | 28. října 2013 v 19:13 | Reagovat

Už se nějakou dobu voleb účastním a je mi často smutno, jindy vzteklo,...
Argument "ten nebude aspoň krást, protože už má dost" mi přijde naprosto debilní a od věci - a slyšela jsem ho opakovaně. Už jen fakt, že jakmile si o něm někdo dovolí napsat pravdu, dostane se mu naprosto bleskového vykoupení nákladu, aby se tento nedostal mezi lidi (ano, myslím Reflex, článek mám a zdarma ofotím a pošlu kamkoli, ať všichni vidíme, co jsme si zvolili), mluví o lecčems. O kariéře agenta Stb nemluvě.  
Argumenty o práci pro všechny a o plných břichách slýchám už léta, v podstatě kdekoli, kde je možno vyjádřit svoje politické - inklinace.
Kde to jsme, že můžou kandidovat lidi, kteří jiné lidi mlátili, udávali a ničili životy celým rodinám? Co jsme si to tady vypěstovali za společnost, v níž jistým jedincům není stydno chlubit se titulem RSDr. i na volebních kandidátkách?
A mám obavy, že se brzo dozvíme, co ty sliby znamenaly ve skutečnosti. A tak, po vzoru mé maminky (která je však trochu apokalyptik) budu pečlivěji okopávat zahrádku a možná si i jednou gratulovat, že jsem stihla vystudovat to, co jsem chtěla...
Je otázkou, zda, až se dočkáš volebního práva, nebudou volby takové, jako bývaly před r. 1989 - zase bys neměla dilema, komu dát svůj hlas...

6 Magdaléna Magdaléna | 29. října 2013 v 7:43 | Reagovat

[1]: A čemupak? :)

[2]: Když já mám někdy pocit, že podobné "bude líp" slibuje většina stran - bohužel sami to nikdy nemohou dokázat... Dnes je všechno tak provázané a prosadit nějaký návrh je někdy až nemožné... Spíš pak chápu lidi, že už veškerá očekávání a naděje vzdali. :)
Za rozepsaná se vůbec neomlouvej :) a jako milovnice se přidávám do klubu :)

[3]: Mám na to asi podobný pohled. Převažuje překvapení nad takovým "úspěchem". Nicméně nebráním se změnit názor :)

[4]: Prezidentské volby jsem sledovala asi úplně nejvíc a řekla bych, že jsem nebyla jediná, koho výsledek překvapil. Jestli jsem s ním spokojená je věc další... :)

[5]: Tak o Reflexu jsem, musím přiznat, neměla ani tušení. Trošku na to mrknu na internetu, na jeho kariéru a tak.
No, mně ani tak nevadí fakt, že kandidují... Já si spíš říkám, že tolik lidí nemá strach je volit. A to jsem zase u toho samého. Vědí to lidé vůbec? Neříkám, abychom se pořád obraceli k minulosti a vytahovali starou špínu, ale přehled bychom mít asi měli...
A tak - to já jsem za to dilema ráda. Pořád nám ve škole otloukají o hlavu, jaké máme štěstí, že žijeme v demokracii, takže si toho přeci jenom trochu vážím :). Navíc jsem nedávno viděla Hořící keř (pokud jsi neviděla, opravdu doporučuju), kde je to ztvárněno dost silným způsobem. Přesto jsem už vedla pár rozhovorů na toto téma s lidmi různě starými a ti v minulosti nevidí takový škraloup. Já jsem na takové závěry dost opatrná, nicméně si myslím, že zrůdnosti před rokem 89 už by tu asi nebylo tak snadné nastolit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.