Katalánsko OBRAZEM - Barcelona

6. října 2013 v 16:22 | Magdaléna |  Cestovatelsky
Trochu se zpožděním, ale přece. :)

Je to asi tak týden co jsem byla na týden ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku, ještě konkrétněji ubytovaná v Lloret de Mar. Nicméně právě v míste bydlení jsme byli asi nejméně, protože jsme jeli převážně za poznáváním a ne za mořem. :)

Chtěla jsem původně napsat článek pouze jeden, ale jelikož fotek, zážitků, poznatků i typů pro vás je tolik, že by nebylo v lidksých silách to napsat ani přečíst najednou, rozfázuji vám to do, dalo by se říci, seriálu.

V tomto "díle" nás čeká Barcelona, zjistíme, proč je taková, jaká je, podíváme se do Sagrady Famílie, řekneme si, jaká místa minout, jaká neminout a za kolik. Seznámíme se s Gaudím, projedeme se metrem a projdeme nejrušnější ulicí.
Barcelona je druhým největšm městem Španělska a zároveň katalánskou pýchou. Abychom pochopili jeho význam, je třeba vědět, jak na tom celé Katalánsko je. To už celé věky touží po odtržení a vlastní autonomii. Zprvu kvůli španělské nadvládě a utlačování, dnes už spíše z ekonomických důvodů. Katalánsko je totiž spolu s Madridem nejvíce prosperující oblastí, která vlastně celé Španělsko živí. Je logické, že se to Kataláncům nelíbí a chtějí, aby jejich peníze zůstaly v místě. Zatím toho docilují tak, že staví, staví a staví. Barcelona se tedy neustále zvelebuje a rošiřuje.

Katalánsko má vlastní jazyk, vlastní vlajku a vlastní ideu státu. Kamarád si přál, abych mu přivezla odznáček se španělskou vlajkou, ale já velmi brzy zjistila, že to bude nadlidský úkol. Všude se prodávají nápisy "I love Barcelona", katalánské vlaječky, ale Španělsko jako celek jako by neexistovalo.

Situace byla řešna podobně jako kdysi v České republice - omezením jazyka. Pokud byste se nyní zeptali generace čtyřicátníků, zjistili byste, že katalánsky neumí. Opravdu, mám to vyzkoušené, nechtělo se mi věřit. Nicméně dnes se katalánština opět vyučuje a moji vrstevníci opět rozumí i dokáží psát.

Nyní už ale k samotným památkám. Pokud čekáte malebné historické město, budete zklmaní. Většina Barcelony je uměle architektonicky vytvořena, což je partrné z její pravidelnosti až pravoúhlosti.

Koho tu potkáte téměř na každém kroku, je Gaudí. Na okraji města má dokonce svůj park, ze kterého jsem ale třeba já osobně byla trošku zklamaná. Z fotografií jsem očekávala spoustu šílených a zábavných budov, ale ve skutečnosti jde opravdu spíše o park než o stavby. Svým celkovým stylem mě Gaudí také příliš nezaujal, rakouský pan Hudertwasser je mi mnohem bližší.

Nejznámější dominantou je ale bezesporu Sagrada Família. Doposud nedostavěná Gaudiovská stavba, kterou ale on původně nezačal, nýbrž se jí po roce ujal. Z vnějšku teda obrovským zklamáním. Pokud máte možnost, určitě se podívejte dovnitř. Jestli je totiž něco překvapením, tak právě interiér. Sloupy představují kmeny stromů a v oknech jsou vitráže. Celkově to působí neuvěřitelně vzdušně a lehce. Byla jsem naprosto nadšená a těch cca 11 euro opravdu nelituji.


Spolu se vstupenkou dostanete také "anglickou mluvící krabičku" (českou nemají), která vás má provádět. Celá naše skupina ji ovšem shledala nefunkční, praskací a celkově k ničemu (narozdíl od Itálie zde toto nemají příliš vychytané), takže se přikláním k uzmutí papírového průvodce. Jsou v něm opravdu zajímavé informace, kterým porozumí i začátečník. Třeba tomu, že v zadní čísti je na dveřích Otče náš v padesáti jazycích. Já našla i český. Najdete ho taky?

Sagradou to ale s Gaudím nekončí. Má zde dokonce i svůj dům, ve kterém je muzeum. Přestože nás učitel přemlouval, nenavštívila jsem ho. Čistě proto, že mě nezaujal. Ale pokud byste měli zájem, vypadá takto a vstup stojí 15 euro.

V blízkosti této části se také nachází největší stanice metra, kterým jsme se s F. poněkud načerno svezli. Oba jsme konstatovali, že to pražské je na světě prostě NEJ, ale celou jízdu jsme si přesto užili. Pokud byste měli chuť, Barcelona má celkem 11 linek a nepřestupní jízdenku koupíte za 2 eura.

A nyní už míříme k historické části. Dominuje jí menší katedrála a kolem jsou různé krámečky, zmrzlinárny a cukrárny. O jídelních možnostech bude celý článek a pokud by vás zajímaly krámky, musíte si tam prostě dojet. Za ty dvě hodiny jsem rozhodně nestihla posbírat tolik, aby to vydalo na komplexnější pohled. Z této části jsem ale byla nadšená nejen já, ale i F. (koupil na trhu kozí sýr a domácí chorizo) i L. (našla boží barevný obchod s rámečkama, tričkama, zmrzlinama...)

Největší ulicí je potom La Rambla, na které najdete značkové obchody, stánkaře i černochy prodávající padělky. Zde ale funguje i policejní dohled, takže není žádným nečekaným výjevem, když prodejce zabalí své kabelky a vezme nohy na ramena. Kamarádka takhle přišla zdarma k náušnicím i zrcátku.
Ironií pak je, když před Guccim stojí mužík prodávající jeho padělky.


Tímto tedy k úvodu do Katalánsa a k Barceloně. Zajímají mě vaše dojmy. Byli jste tam? Chystáte se? Nebo máte nějaký konkrétní požadavek, který byste rádi, aby se v mém seriálu objevil?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | 6. října 2013 v 18:48 | Reagovat

Tenhle seriál se mi zamlouvá. :) Moc ráda bych časem Španělsko, tedy i Barcelonu, navštívila, ale kdoví, kdy a jestli vůbec se tam dostanu. :)
A takových zážitků jen z jednoho města... :-)

2 Liška Liška | Web | 6. října 2013 v 21:01 | Reagovat

Wooow ((: Pri prvej fotke som sa cítila strašne maličká...
Louis Vuitton ma rozosmial :D

3 sarush ef sarush ef | Web | 6. října 2013 v 21:08 | Reagovat

Hned bych se tam taky podívala.

4 Basilah Basilah | Web | 6. října 2013 v 21:17 | Reagovat

nádherný město... už se těším na příští rok, plánujeme tam na pár dní odjet :)

5 Sentencia Sentencia | Web | 7. října 2013 v 14:46 | Reagovat

doufám, že se tam jednou podívám. Je to jedno z míst, kam bych ráda :) podle fotek a tvých komentářů to vypadá krásně.
PS: moc díky za recept. Snad ho co nejdříve vyzkouším :)

6 Ver Ver | Web | 7. října 2013 v 16:19 | Reagovat

Moc ráda bych se tam vrátila, je to tam tak úžasné... :) Miluju Španělsku. Nejvíc samozřejmě španěly. :D

7 Magdaléna Magdaléna | Web | 8. října 2013 v 15:26 | Reagovat

[1]: Jsem ráda že se líbí. Já osobně spíš než Barcelonu doporučuji jiná španělsky mluvící místa, ale je to věc názoru. :)

[2]: Mě taky. Měli ještě kabelkového medvěda, ale jelen vyhrál.

[3]: :) Tak třeba to někdy vyjde.

[4]: :) Tak to ti přeju... Ten proces těšení bývá stejnak nejlepší :)

[5]: Věřím, že se tam někdy dostaneš.
P.S. Není zač, ať se ti pěkně vaří.

[6]: Já obecně celou tu kulturu. Ať už španělskou, nebo latinskoamerickou... Neuvěřitelně přátelští lidé.

8 hacienda-ve-stredohori hacienda-ve-stredohori | E-mail | Web | 13. října 2013 v 20:23 | Reagovat

Hezký text i fotky! Muselo to být fakt super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.