VDP - Mrkvový dort (3)

28. srpna 2013 v 14:03 | Magdaléna |  VDP
/protože momentálně není čas ani příliš nálada, protože toto mám již nějakou dobu v rozepsaných, protože Dita snad pomůže/
Kapitola: MÉ DORTY
Strana: 204

Jedni ho milují, druzí nenávidí. Někteří se ho dokonce bojí. Do které skupiny ale patřím já? Jo, tak to babo raď.

Je to dort,.......který mě zachránil od nesehnaného dárku.
po němž mi bylo špatně.
díky kterému jsem překonala strach a slabost.
plný sladkosti, uklidnění, ale také tíživosti.

...aneb první dort podle Dity - doufám, že se svým dávkováním cukru a tuku bude příště mírnější...Na mrkvový dort jsem se chystala ode dne, kdy jsem si kuchařku koupila. Všude se píše, jak je senzační, a tak, když začala mrkvev růst na zahradě, jsem už nevydržela svou nepolíbenost v tomto směru a pustila se do něj. Shodou okolností v té době měla svátek a já pro ní (také shodou okolností) neměla dárek. Výborně se to tedy hodilo!

Den před jsem přišla z práce a silou vůle se donutila něco dělat. Přečetla jsem si recept a šokovalo mě hned několik věcí - množství koření, které do dortu mělo přijít, ananas na seznamu ingrediencí a v neposlední řadě také to, že mrkev vůbec netvoří v těstu stěžejní podíl. Vlastně by se to spíš mělo jmenovat "Kořeněný dort s ořechy", ovšem chápu, že tento název by nebyla ani zdaleka tak šokující jako ten zeleninový.

Navzdory údivu a rostoucí únavě z práce jsem se ale dala do práce. Tady ale přišlo velmi příjemné překvapení - až na sekání ořechů a strouhání mrkve je to neuvěřitelně rychlé - umlít, nakrájet, sesypat, zamíchat, hodit do trouby a je to! Ideální na popracovní dobu. Než jsem se nadála, stál přede mnou korpus jako z filmu. Spokojeně jsem tedy vylízla mísu od těsta ("Panebože, to je dorbý!") a zdobení odložila na ráno.


Pokud byste byli druhý den kolem 6. ráno u mě doma, uslyšíte šlehač a uvidíte spoustu, spoustu lučiny s jednou upatalnou holkou v pozadí. Abych řekla pravdu, zdobení nikdy nebyla moje parketa... Největším úkonem bylo rozříznutí korpusu a jeho namazání. Pak už jsem zbytek krému jen "umělecky" napadlala navrch, řekla si, že Dita to má taky tak a ozdobila koupenými mrkvičkami. Ano, já vím, mohla jsem si je udělat sama, jenže... já te tenrkát viděla ve Vídni, v tom supermaketu, na té polici... za cenu, za jakou bych u nás nekoupila ani polovinu samotného marcipánu... tak rozkošné, že jsem je tam prostě nemohla nechat. Už tenkrát v nich byl příslib upečené dobroty.

Dort byl tedy hotov a mohl putovat k mamce. Akorát vstávala. Rozespale mi poděkovala, usmála se a já utíkala do práce.

Vrátila jsem se pozdě, hladová, vymluvená. Nandala jsem si večeří a abych si trochu pozvedla náladu, přikrojila jsem si malý kousek dortu. To jsem ale neměla dělat. Nebo jsem ho alespoň neměla dojídat. Věděla jsem (díky tomu rozřezávání), že je pomněrně mastný, ale že až tolik? Navíc v kombinaci s kvatou ořechů to bylo téměř smrtelné. Jenže, co je mastné, to je dobré a tohle bylo ještě navíc sladké. Takže jsem to dojedla. Následující dvě hodiny jsem proklínala všechny mrkvové dorty, svou nenažranost a dokonce i Ditu samotnou. Mrkváč už nikdy víc!

Ale... přišlo ráno a já měla jet na Okoř. Máma se o mě bála a děda dělal kázání. Já byla ve stresu a v jednu chvíli jsem si už dokonce myslela, že ani nikam nepojedu. Snad bych i zůstala doma, kdyby... kdybych neměla dort. Tahle kalorická bombo mě skvěle napružila a rozptýlila všechny obavy. Mohlo se jet! Díky, mrkvový dorte...


A závěr? Asi žádný - nedokážu se rozhodnout, zda ano, nebo ne; jestli opakovat, nebo navždy zapomenout. Nicméně pokud potřebujete rychle načerpat energii, zvednout náladu a odehnat chmury, je to nejlepší volba (za předpokladu, že to nesníte celé). Z toho důvodu bych to možná zařadila do kapitoly vyprošťováky - mě vytáhl z bryndy hned 2x.
Co ale radím, tak nikdy, ale opravdu NIKDY, nepřepočítávejte gramáž na velký dort (v receptu je na 18 cm formu). Já to v první chvíli udělat chtěla, ale pak, po snědení malilililinkatého kousku děkovala vlastní lenosti

A co vy? Pekli jste ho už nebo alespoň jedli? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ali Ali | 6. září 2013 v 22:07 | Reagovat

Mrkvový dort podle Dity jsem už několikrát dělala a i poslala recept dál. Rodina jedné mé kamarádky se do něj doslova zamilovala, což mě opravdu překvapilo, a jednu dobu kupovali mrkev ve velkém. Podle Dity P. vařím taky a její kuchařka se mi strašně líbí. Vyzkoušej čokoládový dort, ten je můj favorit. Třímlékový taky není špatný. Ovšem mé děti nejvíce milují Ditiny americké lívance a francouzské palačinky.

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 10. září 2013 v 16:30 | Reagovat

Ty jo, v tvém podání už má dort i příběh :). Mě teda až zas tolik neoslovil, byl hodně sladký a tak. Ale pro víc lidí je určitě fajn. :)
Čokoládový dort se mi po jahodovém líbí plně nejvíc. Jen není moc ta příležitost. Vždycky mě vyděsí představa, že bych měla dort veřejně krájet. :D Takže kamarádce jsem tuhle pekla dortová lízátka, kde krájení odpadá :)
.
Jinak děkuji za všechny tipy a celkově krásný komentář. :)

3 M. M. | Web | 27. října 2013 v 21:04 | Reagovat

Recept od Dity neznám, ale mrkvový dort patří mezi moje nejoblíbenější, byť ten můj je z půlky tvořený mrkví a bez ořechů. Ve tvém popisu zdobení jsem se ale dost poznal :D Akorát že já nikdy nevydržím nechat korpus vychladnout, ale řežu ho horkej, tedy se mi vždycky rozpadne (díra uprostřed), a tak 1/2 tý sýrový polevy naplácám do středu, abych vyrovnal ten ďolík. Pravdou ale je, že všem chutná... takže co :D

4 Magdaléna Magdaléna | Web | 28. října 2013 v 8:35 | Reagovat

[3]: :) Jsi velký nedočkavec :) Tomu rozumím... já zase nevydržím ustavičně ode všeho neujídat - nevím čím to je, ale většina těst mi chutná více za syrova :D )
Ten tvůj recept na Mrkváč by mě docela zajímal... hledala jsem u tebe na blogu, ale asi tam není. Pokud bys ho někdy pekl a přidal recept, budu ráda :)

5 Martin B. Martin B. | Web | 28. října 2013 v 10:39 | Reagovat

[4]: Za chvíli mam narozeniny, takže ho zase vytasím... stay tuned... :D

6 M. M. | Web | 1. listopadu 2013 v 19:13 | Reagovat

Posílám recept :) http://mujasperger.blog.cz/1311/mrkvovy-dort-s-kakaem-a-cokoladovo-citronovou-polevou

Běžně ho dělám bez kakaa a Nutelly, řežu vejpůl a dovnitř i nahoru dávám sýrovo-citrónovou polevu (500g Lučiny nebo Philadephie, 1 lžíce másla, kůra z jednoho citronu a šťáva z asi půlky, moučkový cukr).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
Všechny texty a fotografie jsou má vlastní tvorba, prosím respektuj to. Děkuji.


.